VÝSKUMY ZAMERANÉ NA BOSÚ CHÔDZU

16.06.2020 13:00

Že nevhodná obuv deformuje naše chodidlá, nie je žiadna novinka. Vedelo sa to už v starovekom Grécku, kde veľkí filozofi ako prvý zmieňujú, že nevhodne padnúce sandále nie sú vhodné pre chodidlá, dokonca samotný Sokrates trval na tom, že bude chodiť bosý.

V 19. storočí európski lekári a vedci zverejnili prvé oficiálne výskumy zaoberajúce sa problémami spôsobené nevhodným obutím "Why the shoe Pinches" (Prečo nosíme stiesnenú obuv?) A "The abuse of the foot" (Kontroly voľnosti chodidla). V roku 1895 pozorovala štúdie ,, A study of the weak foot '' (Štúdia slabého chodidla) prepojenie medzi chodidlom a celkovou pohyblivosťou tela [I], ďalej potom v roku 1905 napísal dr. Philip Hoffman dokument ukazujúci ako bežná, tradičná obuv deformuje chodidlá [ii]. Lekár slúžiaci v šesťdesiatych rokoch na Sv. Helene, kde polovica populácie nosila obuv, zatiaľ čo tá druhá chodila naboso, usúdil, že existuje priamy vzťah medzi počtom rokov nosenia obuvi a postavením palca, ktorý je dôležitou súčasťou pre správne držanie tela [iii].

Zdá sa, že súčasné topánky nepomáhajú ľuďom s bolesťou nôh, až 77% Američanov tvrdí, že trpí bolesťou a oslabenými chodidlami [iv]. Móda nie je všetko, poďme si prejsť vedecké výskum na túto tému pekne postupne.

Používate Vaše topánky alebo nechávate Vaše topánky využívať Vaše chodidlá?

Vedci z univerzity v Johannesburgu v Juhoafrickej republike porovnávali moderných ľudí z rôznych populácií s nohami 2 000 rokov starých kostier a dospeli k záveru, že pred obúvaním mali ľudia zdravší a silnejší nohy [v]. Ďalšie štúdie porovnávala chodidlá juhoafrických a nemeckých detí a zistila, že tí, ktorí pravidelne chodili bosí (juhoafrickej deti), mali zdravšie chodidlá (vyššie klenbové oblúky a rovnejšie veľké prsty) ako (európski) nositelia obuvi. Pravidelné chodenie naboso tiež vykazovalo menej problémových charakteristík chodidiel, ako sú priečne alebo pozdĺžne plochej klenby či vybočené alebo vbočené palce [vi] [vii].

Nielenže sú bosé nohy na prvý pohľad stabilnejšie a silnejšie, ale môže to mať aj pozitívny vplyv na telo a celý pohybový aparát. Nedávna štúdia zistila, že pravidelne bosé deti skórovali lepšie v rovnováhe a motorických zručnostiach než ich obutí kamaráti [viii]. Dokonca aj naše celkové správanie a duševná pohoda sa môže zlepšiť obutím našich topánok. Desaťročný výskum na univerzite v Bournemouthe dospel k záveru, že bosé obúvanie pomohlo žiakom sa lepšie sústrediť a zvládať učivo. [ix].

Ani príchod mäkkej, polstrovanej športovej obuvi nebol prínosom pre naše nohy. V 70. rokoch sa bežecké topánky stali hitom, predovšetkým vďaka zvýšenej obľube behania. Ale keď spoločnosti zaoberajúce sa športovou obuvou zistili, že si zákazníci sťažujú na bolesti šliach a lýtok prišli s vylepšením.

Mike Fritton, predtým návrhár v Nike, opísal, čo sa vtedy stalo: "Bowerman (spoluzakladateľ Nike) sa rozhodol zdvihnúť pätu o pol palca, podľa toho, čo mu lekári hovorili. Snažili sa vyhovieť ľuďom, ktorí celý život nosili pevnú obuv. Široká verejnosť potrebovala produkt, ktorý bude predovšetkým maximálne pohodlný. "Trh sa zväčšoval, technológie vyvíjali, však zraneniam, ktorým sa moderné bežecká obuv chcela vyhnúť, nezmizla. V skutočnosti sa zdalo, že ich naopak pribúda.

Dáta naznačujú, že až 79% rekreačných bežcov sa potýka so zranením dolných končatín [x] [xi] - čo sa môže zdať zvláštne, vzhľadom na množstvo technológie, do ktorej chodidlá obúvame a ktorá nám má pomáhať lepšie sa pohybovať. Je to jednoduché - vďaka veľkému tlmeniu si bežci nemusia dávať toľko pozor na techniku, a to spôsobuje spomínané poranenia [xii] [xiii] [xiv] [xv].

Súvisí to s tým, ako väčšina bežcov v tradičných bežeckých topánkach dopadá na zem. Mäkšie polstrovanie pod pätou podporuje dopad päty, ktorý zvyšuje nárazovú silu do kolien a bedier [xvi]. Medzitým bosá bežecká chôdza (len sledujte, ako dieťa behá naboso pre predstavu perfektného behu) znamená, že noha dopadne na zem v stredu chodidla či skôr do popredia [xvii]. Klenba chodidla a Achillova šľacha sú navrhnuté tak, aby uchovávali a spätne získavali 52% tejto energie rázového napätia, čo je ďalej podporované vyrovnaným držaním tela a vyššiou kadenciou, aby sa napomohlo rozptýlenie zvyšku šoku z nárazu [xviii]. Vedci z Národného bežeckého centra na Harvardskej univerzite ukázali, že veľkosť svalov a sila nôh sa u zdravých dospelých bežcov obnovila, keď sa vrátili k chôdzi v barefotových (či minimalistických) topánkach po dobu ôsmich týždňov [xix].

Dve španielske univerzity testovali vytrvalostné bežcov, ktorí mali počas 12 týždňov behať iba na boso pod dohľadom odborníkov. Bez ohľadu na ich rýchlosť a počet nabehaných kilometrov, došlo k významným zmenám vo vzorci došľapu nôh, miesto strednej časti na prednožia, čo považujú v rámci behania za spôsob došľapu, ktorý vedie k nižšiemu riziku poranenia dolnej končatiny [xx].

A nie sú to len zdraví dospelí, ktorým chôdza naboso svedčí. Nedávna štúdia z pohybového laboratória na Univerzite v Liverpoole dospela k záveru, že bosé obúvanie zlepšuje stabilitu a fyzickú funkciu inak zdravých ľudí stredného a pokročilého veku v porovnaní s tými, čo sa obúvajú do konvenčnej obuvi [xxi]. To je dôležité, pretože zníženie pravdepodobnosti pádu s pribúdajúcim vekom je kľúčom k udržaniu kondície, zdravia a nezávislosti. Výskum uskutočnený spoločnosťou NICE v roku 2013 dospel k záveru, že náklady na britskú národnú zdravotnú službu stojí 3,00 miliardy dolárov ročne [xxii].

Domnievame sa, že to najšťastnejší chodilo, je to bosé. V prípade, že to okolnosti neumožňujú, tak v minimalistických respektíve barefoot topánkach. Trúfame si tvrdiť, že bosé obúvanie je vhodné vo všetkých ohľadoch ako pre deti, dospievajúci, tak aj pre starších ľudí. Ako pre športovcov, tak pre tých menej pohyblivých.

Prechod na naboso je vždy najlepšie vykonávať pomaly a vytrvalo. Nechajte nohám dostatok času na svoje prebudenie a navrátenie sa k prirodzenosti. Precíťte všetko svalstvo, ktoré Vám ochablo v príliš pevných topánkach, doprajte mu dostatok priestoru na regeneráciu.

Choďte na to pomaly.

Vitajte vo svete bosých a šťastných nôh.

 

Ďalší výskumy

Daily activity in minimal footwear increases foot strength (Denní používání minimalistické obuvi posiluje chodidla)
Rory Curtis & Kristiaan D’Août (2019), Footwear Science, 11:sup1, S151, https://doi.org/10.1080/19424280.2019.1606299 

Do You Want Your Feet Back? (Chcete Vaše chodidla zpět?)
Barefoot Cobblers by Catherine Willems

Minimal footwear improves stability and physical function in middle-aged and older people compared to conventional shoes (Minimalistická obuv zlepšuje stabilitu a fyzickou výdrž u lidí ve středním a pokročilém věku)
Cudejko and D'Aout (2019), Liverpool https://doi.org/10.1016/j.clinbiomech.2019.11.005

The Urban Runner with an Evolutionary Legacy (Běžec s evolučním odkazem)
Francis (2019) https://peterfrancis.blog/2019/07/18/the-urban-runner-with-an-evolutionary-legacy/ 

Smart Women, Stupid Shoes, and Cynical Employers (Chytrá žena, hloupé obutí a cyničtí zaměstranavatelé): The Unlawfulness and Adverse Health Consequences of Sexually Discriminatory Workplace Footwear Requirements for Female Employees (Protiprávní a zdraví ohrožující důsledky sexuálně diskriminačních požadavků na pracovní obuv pro zaměstnankyně).
Marc Linder https://ir.uiowa.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1007&context=law_pubs

77% (of North Americans) adults suffer foot problems. New Survey Reveals Majority of Americans Suffer from Foot Pain ( 77% dospělých Američanů trpí problémy s nohou.)
Zdroj: Americká pediatrická lékařská asociace. https://www.prnewswire.com/news-releases/new-survey-reveals-majority-of-americans-suffer-from-foot-pain-259775741.html

Conclusions drawn from a comparative study of the feet of barefooted and shoe-wearing peoples (Závěry vyvozené ze srovnávací studie bosých a obutých lidí)
Autor: Phillip Hoffman. http://nohatka.cz/wp-content/uploads/2018/02/hoffman-1905-barefoot.pdf

Endurance running and the evolution of Homo. (Vytrvalostní běh a vývoj člověka)
Dennis M. Bramble1 & Daniel E. Lieberman2  

Walking in Minimalist Shoes Is Effective for Strengthening Foot Muscles (Chůze v minimalistických botách posiluje svaly)
Autoři: Ridge ST, Olsen MT, Bruening DA, Jurgensmeier K, Griffin D, Davis IS, Johnson AW. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/30113521/ 

Ticking Time Bomb: Childrens shoes cause health problems later in life for Adults (Tikající bomba: problémy plynoucí z nevhodně zvolené obuvi pro děti se mohou projevit později v dospělosti) 
Zdroj: Dr. Phil Maffetone. https://philmaffetone.com/kids-shoes/?fbclid=IwAR1prpLItWpxucx3JRepsZsXfEkpCMhoi7TqfE5NH4tjjMPuz5TwDi1onMI

Foot Strike Patterns Differ Between Children and Adolescents Growing up Barefoot vs. Shod. (Rozdílná stavba chodidla u dětí a dospívajících, kteří preferují chůzi naboso a v botách)
Autoři: Hollander K, de Villiers JE, Venter R, Sehner S, Wegscheider K, Braumann KM, Zech A. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29145687 

Foot strength and stiffness are related to footwear use in a comparison of minimally- vs. conventionally-shod populations. (Srovnání síly chodidla a funkcí pohybového aparátu u populací chodící bos a v botách.)
ZdrojNicholas B. Holowka, Ian J. Wallace & Daniel E. Lieberman. https://www.nature.com/articles/s41598-018-21916-7 

How going Barefoot affects your Brain.(Jak chození naboso ovlivňuje Váš mozek?) 
Autoři: Dr Sam Oltman, ND. https://www.correcttoes.com/foot-help/how-going-barefoot-affects-your-brain/

Athletic footwear affects balance in men.(Sportovní obuv ovlivňuje rovnováhu u mužů.) 
AutořiS RobbinsE WakedG J GouwJ McClaran

Motor Skills of Children and Adolescents Are Influenced by Growing up Barefoot or Shod.

(Motorické dovednosti dětí a dospívajících jsou ovlivňovány stylem obouvání v dětství) 
Astrid Zech, Ranel Venter, Johanna E de Villiers, Susanne Sehner, Karl Wegscheider, Karsten Hollander https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5996942/

Barefoot is better for kids‚ new study shows. (Nové studie dokazují, že chození naboso je pro děti zdravější.) 
AutorNaledi Shange. https://www.timeslive.co.za/sunday-times/lifestyle/health-and-sex/2018-10-26-barefoot-is-better-for-kids-new-study-shows/ 

Children with no shoes on 'do better in classroom', major study finds. (Děti, kteří chodí bez bot mají lepší výsledky ve třídě tvrdí studie)
Autor: Rachael Pells. https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/schools-encouraged-to-adopt-no-shoes-policy-to-improve-pupils-learning-and-behaviour-a7044576.html. Source: http://rubble.heppell.net/places/shoeless/default.html

Studies show kids who grow up barefoot have better motor skills. (Studie ukazují, že děti vyrůstající naboso mají lepší motorické dovednosti)
Autoři: Karsten Hollander, Babette C. van der Zwaard, Johanna Elsabe de Villiers, Klaus-Michael Brauman, Ranel Venter, Astrid Zech. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010736/

Effects of footwear on treadmill running biomechanics in preadolescent children. (Vliv obuvi na vývoj běžeckých biomechanismů u dítětě.)
Autor: Hollander K, Riebe D, Campe S, Brauman KM, Zech A. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24890307 

Being barefoot. Prevalence at home, in school and during sport: a cross-sectional survey of 714 New Zealand secondary school boys. (Být naboso. Převážně doma, ve škole a během sportu: průřezový průzkum 714 chlapců středních škol z Nového Zélandu.)
Autor: Francis P, Schofield G, Mackay L. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30034544

The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children. (Vliv obuvi na vznik ploché nohy. Průzkum 2300 dětí.)
Autor: Rao UB, Joseph B. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1624509 

Athletic footwear: unsafe due to perceptual illusions. (Sportovní obuv: nebezpečná z důvodu iluzí)
Autor: Steven E Robbins and Gerard J. Gouw. https://pdfs.semanticscholar.org/5689/dc03522ff19dabad98209e74b17ee9d8939c.pdf 

Hazard of deceptive advertising of athletic footwear. (Nebezpečí klamavé reklamy u sportovní obuvi)
Autor: S Robbins, E Wake. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1332563/

The plantar sole is a 'dynamometric map' for human balance control. (Plantar – přístroj diagnostikující Vás došlap je „dynamometrická mapa“ pro řízení a kontrolu lidské rovnováhy.)
Autor: Kavounoudias A, Roll R, Roll JP. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9831459

A comparative biomechanical analysis of habitually unshod and shod runners based on a foot morphological difference. (Srovnávací biomechanická analýza běžně obutých a neobutých běžců založená na morfologickém rozdílu nohou.)
Autor: Mei Q, Fernandez J, Fu W, Feng N, Gu Y. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25964998 

The effects of habitual footwear use: foot shape and function in native barefoot walkers. (Efekt používání obuvi: tvar a funkce nohy u původních bosých chodců.)
Autor: K D’AoUt, T.C Pataky, D. De Clercq, P.Aerts. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19424280903386411 

Is your prescription of distance running shoes evidence-based? (Je váš výběr dálkových běžeckých bot podložen fakty?)
Autor: C E Richards P J Magin, R Callister. https://bjsm.bmj.com/content/43/3/159.short

The effect of three different levels of footwear stability on pain outcomes in women runners: a randomised control trial. (Vliv tří různých druhů obuvi na výsledky bolesti u běžců: randomizovaná kontrolní studie.)
AutorMichael B Ryan, Gordon A Valiant, Kymberly McDonald,  Jack E Taunton. https://bjsm.bmj.com/content/45/9/715.short

Effects of a foot strengthening program on foot muscle morphology and running mechanics: A proof-of-concept, single-blind randomized controlled trial (Účinky programu zesílení nohy na morfologii svalu chodidla a mechaniku běhu: důkaz konceptu, kontrolní studie)
Taddei, U.T., Matias, A.B., Ribeiro, F.I.A., Bus, S.A., Sacco, I.C.N., Physical Therapy in Sports (2020), doi: https://doi.org/10.1016/ j.ptsp.2020.01.007.  https://doi.org/10.1016/j.ptsp.2020.01.007

Efficacy of a progressive resistance exercise program to increase toe flexor strength in older people (Účinnost cvičebního programu progresivního odporu ke zvýšení síly flexoru prstů u starších lidí)
 Clinical Biomechanics (2016) Mickle, Karen J., Caputi, Peter, Potter, Jan M., Steele, Julie R. doi:10.1016/j.clinbiomech.2016.10.005 https://www.clinbiomech.com/article/S0268-0033(16)30155-3/fulltext

Influence of Maximal Running Shoes on Biomechanics Before and After a 5K Run (Vliv běžecké obuvi na biomechaniku před a po 5 Km běhu)
Christine D. Pollard https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5992812/pdf/10.1177_2325967118775720.pdf

Increased vertical impact forces and altered running mechanics with softer midsole shoes (Zvýšení vynaložené síly a zátěže při použití měkčích bot.)
Baltich J, Maurer C, Nigg BM.  PLoS One. 2015;10(4):e0125196. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4405580/pdf/pone.0125196.pdf

Reduction in Plantar Heel Pain and a Return to Sport After a Barefoot Running Intervention in a Female Triathlete With Plantar Fasciitis. (Snížení bolesti v patě po objevení bosého běhu a návrat k ženskému triatlonu s plantární fasticiidou.)
2017 Francis, Oddy https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijatt/22/5/article-p26.xml 

The Truth About Arch Support - A Meta Analysis of 150 Studies.(Pravda o podpoře 
https://runrepeat.com/arch-support-study  

Referencie

[i] Whitman R. A study of the weak foot. (Studie slabé nohy)
Journal of bone and Joint Surgery. 1896  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835577/

[ii] Hoffman P. Conclusions drawn from a comparative study of the feet of barefooted and shoe-wearing peoples. (Závěry vyvozené ze srovnávací studie lidí chodících naboso a nosící obuv).
Journal of bone and Joint Surgery.October,1905.https://journals.lww.com/jbjsjournal/Abstract/1905/03020/CONCLUSIONS_DRAWN_FROM_A_COMPARATIVE_STUDY_OF_THE.1.aspx 

[iii] Shine IB. Incidence of Hallux Valgus in a partially shoe-wearing community. (Případy vybočeného palce u skupiny lidí nosící obuv nepravidelně)

British Medical Journal. June 1965. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2167058/pdf/brmedj02400-0040.pdf

[iv] New survey reveals majority of Americans suffer from foot pain. (Nový průzkum odhaluje, že většina Američanů trpí bolestmi nohou.)
https://www.prnewswire.com/news-releases/new-survey-reveals-majority-of-americans-suffer-from-foot-pain-259775741.html

[v] Zipfel B, Berger LR. Shod versus unshod: the emergence of forefoot pathology in modern humans? (Obutí a neobutí: nevyužívání přední části chodidla u moderního člověka)
The Foot. December 2007. https://www.researchgate.net/publication/232251119_Shod_versus_unshod_The_emergence_of_forefoot_pathology_in_modern_humans

 [vi] Hollander K, de Villiers JE, Sehner S, et al. Growing-up (habitually) barefoot influences the development of foot and arch morphology in children and adolescents. (Chůze převážně naboso u dětí a dospívajících ovlivňuje jejich vývoj klenby)
Sci Rep. 2017;7(1):8079. https://www.nature.com/articles/s41598-017-07868-4#ref-CR4

 [vii] Hollander K, van der Zwaard B, de Villiers JE, et al. The effects of growing up habitually barefoot on foot mechanics and motor performance in children and adolescents. (Chůze převážně naboso u dětí a dospívajících ovlivňuje jejich vývoj klenby a motorické dovednosti.)
Journal of Foot and Ankle Research. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010736/ 

[viii] Hollander K, van der Zwaard B, de Villiers JE, et al. The effects of growing up habitually barefoot on foot mechanics and motor performance in children and adolescents. (Chůze převážně naboso u dětí a dospívajících ovlivňuje jejich vývoj klenby a motorické dovednosti.)
Journal of Foot and Ankle Research. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010736/

[ix] Heppel S. Environment can impact performance in learning.
Květen 2016. https://www.bournemouth.ac.uk/news/2016-05-20/environment-can-impact-performance-learning

[x] Lun V, Meeuwisse W et al. Relation between running injury and static lower limb alignment in recreational runners. (Běžecké zranění u rekreačních běžců)
Br J Sports Med. Říjen 2004. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1724945/

[xi] Hollander K, Riebe D, Campe S, Braumann KM, Zech A. Effects of footwear on treadmill running biomechanics in preadolescent children. (Vliv obuvi na vývoj běžeckých biomechanismů u dítětě předškolního věku.)
Gait Posture. 2014;40(3):381-385. https://europepmc.org/article/med/24890307

[xii] Hollander K, Argubi-Wollesen A, Reer R, Zech A. Comparison of minimalist footwear strategies for simulating barefoot running: a randomized crossover study. (Porovnání strategií mminimalistické obuvi simulující bosý běh.)
PLoS One. 
2015;10(5):e0125880. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26011042 

[xiii]  Daoud AI, Geissler GJ, Wang F, Saretsky J, Daoud YA, Lieberman DE. Foot strike and injury rates in endurance runners: a retrospective study. (Došlap a míra zranění u vytrvalostních běžců: retrospektivní studie)

Med Sci Sports Exerc. 2012;44(7):1325-1334. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22217561

[xiv] Pohl MB, Hamill J, Davis IS. Biomechanical and anatomic factors associated with a history of plantar fasciitis in female runners. (Biomechanické a anatomické faktory spojené s anamnézou plantární fasciitidy u běžkyň.)
Clin J Sport Med. 2009;19(5):372-376. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19741308

[xv] Ruder M, Jamison ST, Tenforde A, Mulloy F, Davis IS. Relationship of Foot Strike Pattern and Landing Impacts during a Marathon. (Vztah mezi běžným došlapem  při chůzi a v průběhu maratonu.)
Med Sci Sports Exerc. 2019;51(10):2073-2079. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31525171

[xvi] Baltich J, Maurer C, Nigg BM (2015) Increased Vertical Impact Forces and Altered Running Mechanics with Softer Midsole Shoes. (Zvýšení vynaložené síly a zátěže při použití měkčích bot.)
PLoS ONE 10(4): e0125196. doi:10.1371/journal. pone.0125196. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4405580/pdf/pone.0125196.pdf

[xvii] Davis IS, Rice HM, Wearing SC. Why forefoot striking in minimal shoes might positively change the course of running injuries. (Proč došlap na přední část chodidla, který je přirozený pro minimalistickou obuv může pozitivně měnit běžecká zranění?)
Journal of Sport and Health Science. June 2017. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254617300492

[xviii] Ker RF, McNeil R, et al. The spring in the arch of the human foot. (Podélná klenba lidského chodidla)
Nature: Vol 325 8, Jan 1987 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3808070

[xix] Ridge ST, Olsen MT, Bruening DA, et al. Wakling in Minimalist Shoes Is Effective for Strenthening Foot Muscles. (Chůze v minimalistických botách posiluje svaly)
Med Sci Sports Exerc. January, 2019. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30113521

[xx] Latorre-Román PA, García-Pinillos F, Soto-Hermoso VM, Muñoz-Jiménez M. Effects of 12 weeks of barefoot running on foot strike patterns, inversión-eversion and foot rotation in long-distance runners. (Účinky 12 týdnů běhu naboso, došlapu a narovnání nohou u běžců na dlouhé vzdálenosti.)
J Sport Health Sci. November 2019. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31720071

[xxi] Cudejko T, Gardiner J, Akpan A, D´Août K. Minimal footwear improves stability and physical function in middle-aged and older people compared to conventional shoes. (Minimalistická obuv zlepšuje stabilitu a fyzickou výdrž u lidí ve středním a pokročilém věku)
Clin. Biomech. Jan 2020. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31739197/ 

[xxii] Falls in older people: assessing risk and prevention. (Pády u starších lidí: zaměření na rizika a prevenci.)
June 2013. https://www.nice.org.uk/guidance/CG161/chapter/introduction