Aký je rozdiel medzi barefoot obuvou a minimalistickú obuvou?

Barefoot obuv

Slovo barefoot (čítaj bérfút) pochádza z anglického jazyka a v preklade znamená bosý alebo naboso. Z tohto výrazu vznikol nepresný slovenský preklad „bosé topánky“, ale oveľa viac zdomácnel slovensko-anglický názov barefoot topánky.

Barefoot obuv sa svojou konštrukciou najviac blíži chôdzi naboso. Aby to tak bolo, barefoot obuv je vybavená ultra tenkou podrážkou s hrúbkou od 3 do 6 mm, pre maximálnu propriocepciu, tzn. polohocit – kontakt s povrchom a jeho vnímanie cez receptory umiestnené v chodidlách. Na päte nenájdete žiadny pätový tlmič ako v klasických bežeckých topánkach a minimalistických topánkach, aby bežec či chodec cítil terén, po ktorom sa pohybuje. Podrážka je vyrobená z oderuvzdornej gumy, takže sa nemusíte báť, že topánky po pár mesiacoch používania prešúchate. Podrážka všetkých topánok značky VIVOBAREFOOT je navyše vybavená patentovanou ochranou proti prepichnutiu, takže ani obavy o zranenia o ostrý kameň alebo črep nie sú na mieste.

barefoot topánky Vivobarefoot
Barefoot topánky majú nulový drop čiže nulový sklon medzi špičkou a pätou topánky, to znamená, že pri chôdzi a behu máte prirodzený postoj, kedy päta nie je vyššie než špička a chodidlo môže prirodzene pracovať. Špička topánok je anatomicky rozšírená, aby sa v nej prsty mohli rozprestrieť a pracovať prirodzene ako pri bosom chodidle. Ďalší rozdiel medzi barefoot obuvou a minimalistickou a klasickou obuvou je v tom, že barefoot obuv nemá žiadnu podporu klenby nohy. Noha sa tak správa prirodzene, ako keby bola naboso, kedy prirodzene pracuje a nie je umelo podporovaná, čo vo svojom dôsledku vedie k jej oslabeniu a zvýšenému riziku zranenia. 

Minimalistická obuv

Minimalistické topánky sa svojou funkciu a stvárnením podobajú skôr klasickým topánkam na behanie. Ich podrážka je, na rozdiel od barefoot topánok, hrubšia o 4 – 7 mm a väčšinou má sklon podrážky medzi špičkou a pätou. Noha má tak pri chôdzi neprirodzený sklon, aký majú klasické topánky na behanie. Špička minimalistických topánok je riešená podobne ako u väčšiny klasických topánok na behanie. To znamená, že špička je úzka a obopína chodidlo, čo znemožňuje prstom prirodzene a slobodne pracovať. Ďalším rozdielnym prvkom je podpora klenby nohy, ktorá je u väčšiny minimalistických topánok, podobne ako u topánok klasických. Aj keď minimalistické topánky nemajú výrazný pätový tlmič, aj tak sú stále tlmené, topánky neponúkajú kvalitnú propriocepciu, teda bežec od chodidiel necíti podnety o prostredí, v ktorom sa pohybuje. Podrážka je potom väčšinou neohybná, chodidlo sa prispôsobuje topánke, a nie naopak.

Klasická obuv na behanie

Klasické topánky na behanie majú, na rozdiel od predošlých druhov topánok, výrazne hrubú a neforemnú podrážku s výrazným pätovým tlmičom, úzku špičku topánok znemožňujúcu slobodný pohyb prstov nohy, vyššiu váhu a výraznú podporu klenby nohy. Propriocepcia od terénu, v ktorom bežíte, je vďaka hrubej podrážke prakticky nulová. Z výskumov vyplýva, že bežci v klasických topánkach na behanie v 75 % došľapujú na pätu a sú 2,5-krát častejšie zranení, než bežci behajúci „naboso“ správnou technikou.

Na záver je možné vyhlásiť, že topánky na behanie sú lepšie, horšie alebo vyložene nevhodné. Na čo by ale nikto nemal zabúdať, je správna technika behu, pretože ani najlepšie topánky nezaručia človeku, že sa nezraní, ak má nesprávnu techniku behu alebo sa dostatočne nevenuje strečingu.