Barefoot topánky versus minimalistické topánky

Je barefoot obuv a minimalistická obuv to isté? Mnoho ľudí stále zamieňa barefoot topánky za minimalistické topánky. Najčastejším omylom je, že názov minimalistická bežecká obuv je iba český výraz pre barefoot topánky. Rozdiel medzi oboma druhmi tejto bežeckej obuvi je však veľký, rovnako ako ich funkčnosť na pohybový aparát. Značka VIVOBAREFOOT má s barefoot obuvou najviac skúseností. Od roku 2004 vyrába a predáva výhradne barefoot obuv a ponúka zo všetkých značiek na trhu najširšiu ponuku barefoot obuvi. Aké sú teda hlavné rozdiely?

Barefoot topánky

Slovo barefoot pochádza z angličtiny a v preklade znamená "bosý" alebo "naboso". Odtiaľ pomenovanie "barefoot", od ktorého vznikol slovenský nepresný preklad - bosé topánky.

bosé topánky Vivobarefoot


Jedná sa o topánky verne napodobňujúca pocit chôdze či behu naboso, ktoré sú pre človeka najprirodzenejšie. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali dokonalý kontakt s terénom a maximálne prirodzený pohyb s najväčšou možnou propriocepcie. Zároveň však chráni chodidlá pred možným zranením ostrými predmetmi, proti vplyvom počasia a podobne. Nemusíte sa tak báť zranenia. Barefoot topánky sú vyrábané za pomoci najmodernejších technológií a prvotriednych materiálov, takže ochrana vašich chodidiel je viac ako dostatočná.

                                 ľahké športové topánky Vivobarefoot   beh v topánkách Vivobarefoot   topánky Vivobarefoot
Hrúbka podrážky barefoot topánok pre outdoor je od púhych 3 do 6 mm. Topánky tak ponúka najlepší možný kontakt s terénom, v ktorom sa pohybujete. Podrážka topánok VIVOBAREFOOT je pritom dokonale oderu vzdorná as ochranou proti prepichnutiu. Na rozdiel od minimalistických či klasických bežeckých topánok je podrážka VIVOBAREFOOT rovnako široká po celej svojej dĺžke, tzn. že barefoot topánky majú "nulový drop", teda nulový sklon medzi špičkou a pätou. Päta tak nie je neprirodzene vyššie ako špička, ako sa to bežne deje u ostatných druhov obuvi , či už ide o minimalistické topánky či klasické bežecké topánky do terénu. Podrážka barefoot topánok je v jednej rovine s prednou časťou chodidla. Barefoot obuv nemá tiež žiadnu podporu nožnej klenby. Špička topánky je anatomicky tvarovaná, čo zaručuje prstom prirodzený pohyb nezávisle na sebe, ako je tomu pri skutočnom chodenie naboso.

Vyberaj barefoot topánky

Noha v barefoot topánke sa nachádza bezprostredne nad tenkou podrážkou. Topánka nie je vystlané žiadnu penou, a tak môže vaše chodidlo plne vnímať informácie o teréne, v ktorom sa pohybuje. Barefoot topánky sú neskutočne pohodlné, ani neviete, že ich máte na nohe. Zároveň vaše chodidlá neustále pracujú, na rozdiel od iných druhov topánok, a posilňujú sa. Rovnako tak správne držanie tela.

                   ako fungujú barefoot topánky      ako fungujú bosé topánky      ako fungujú topánky Vivobarefoot

 

Minimalistická bežecká obuv

Minimalistické topánky sa podobajú viac klasickým topánkam. Ich podrážka je silnejšia ako u barefoot topánok (o 4-7 mm) a noha má pri chôdzi či behu neprirodzený sklon podobne, ako je tomu u klasických športových topánok. Priestor pre prsty je u minimalistickej obuvi riešený rovnako ako u klasickej obuvi. Vaše prsty teda majú k dispozícii minimálny priestor a nemôžu sa prirodzene pohybovať, ako je tomu u bosého chodidla.


Priestor pre pätu je u minimalistickej obuvi zvýšený oproti špičke o 4-8 mm. Topánka tak podporuje sklon chodidla a tým neprirodzený postoj.


Aj keď sa u minimalistických topánok stretávame s menším množstvom penové výplne, noha je stále tlmená, čo znižuje propriocepciu chodidlá. Noha tak nemá bezprostredný kontakt s podkladom, ako u barefoot topánok alebo pohybu naboso.


Ako hovoríme my, ľudia z VIVOBAREFOOT: Ľudské chodidlo je s 200 000 nervovými zakončeniami, 33 svalmi, 28 kosťami a 19 šľachami majstrovské dielo prírody, ktoré nepotrebuje "pseudo" tlmiče a silnú neforemnú podrážku k správnej funkcii.

Prečo chodiť naboso?