Ako správne behať

trénink

Väčšina ľudí sa nikdy nenaučila, ako správne behať. My, ľudia z VIVOBAREFOOT, veríme, že behanie je zručnosť, ktorú sa ľudia musia naučiť, ak chcú behať efektívne a bez rizika zranenia.

Preto ponúkame vzdelávací program, ktorý funguje inak ako klasické tréningové programy. Bol vyvinutý naším odborníkom na behanie naboso Leeom Saxbym, patriacim k najlepším expertom na svete v tomto odbore.

Ľudský mozog buduje komplexné pohybové vzory tak, že spája jednoduchšie cviky dokopy. Toto môžeme pozorovať napríklad u malých detí, ktoré sa postupne učia liezť, sedieť, stáť a nakoniec chodiť. Tieto pohybové vzory sa nazývajú míľniky motoriky a musia sa rozvíjať postupne. Každý nový je postavený na predchádzajúcej získanej zručnosti. Nedostatočný rozvoj jednej z týchto etáp/zručností potom výrazne ovplyvňuje kvalitu zložitejších pohybov, čo vedie ke neefektivite a riziku zranenia.

Z toho vyplýva, že je nutné naučiť sa najskôr jednotlivé dôležité cviky, kým sa bezpečne a efektívne pustíte do behania dlhších trás naboso či v barefoot (bosých) topánkach.

Zvlášť dôležité sú tieto 3 stupne:

  1. 1. stupeň – Chôdza a drep
  2. 2. stupeň – Výskok
  3. 3. stupeň – Beh

Každý vykonávaný pohyb by mal byť pevne uložený v pamäti, aby došlo k jeho automatizácii. Efektívny pohyb bez rizika zranenia je postavený na základoch správneho držania tela a rytmu, s adekvátnou spätnou senzorickou odozvou od povrchu, po ktorom beháme.

Vždy, keď bežíte naboso, v barefoot (bosých) topánkach alebo iných topánkach určených na zdravú chôdzu či beh, uistite sa, že máte na pamäti tri základné veci dôležité pre správny a prirodzený pohyb:

  1. DRŽANIE TELA
  2. RYTMUS
  3. RELAX

Ukážka bežeckých štýlov, alebo keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté

beh