Často kladené otázky

Behanie naboso a v barefoot (bosých) topánkach

Rád by som začal behať bosý alebo v barefoot (bosých) topánkach. Čím mám začať

Predovšetkým zabudnite na vaše ťažké topánky s hrubou a neforemnou podrážkou. Namiesto toho si vyzujte topánky a dovoľte nohám dýchať. Je treba začať od nuly. Resetujte držanie tela a znovu si spomeňte na vrodenú techniku behu. Bude treba posilniť hlavné svaly, šľachy a väzy chodidiel.

Ako sa rozcvičiť pred behom naboso?

Budete potrebovať aspoň 5 minút na reštartovanie vášho organizmu a na nastavenie tela do prirodzeného prírodného postoja a rytmu. Pozrite sa na video s popredným svetovým expertom na behanie naboso Leem Saxbym. Tu vysvetľuje, ako sa najlepšie pripraviť.

Aké dlhé trate mám zo začiatku behať?

Ľudia, začínajúci s behom naboso alebo v barefoot (bosých) topánkach, majú zo začiatku tendencie behať rovnaké vzdialenosti, na aké boli zvyknutí v klasických bežeckých topánkach. Najmä v túto dobu je ale dôležité počúvať svoje telo a byť opatrní, aby ste sa nezranili. Dôvod, prečo by mohlo dôjsť k zraneniu, je ten, že ste vo svojich klasických topánkach behali štýlom zapojujúcim iné svalové partie. Pri behu naboso alebo v barefoot (bosých) topánkach sú využívané odlišné svaly, väzy a šľachy. A pretože ste ich celý svoj doterajší život zapájali len veľmi málo, zo začiatku budú slabé a neschopné podstúpiť rovnaké tréningové dávky ako doposiaľ. Začnite teda pozvoľna a postupom času dávky zvyšujte.

Na aké činnosti by sme sa mali pri behaní naboso alebo v barefoot (bosých) topánkach sústrediť?

Najmä na držanie tela – hlava by mala byť v rovine s hruďou. Držte ju rovno, ako keby ste sa pozerali smerom k obzoru. Ako pomôcka môže poslúžiť snaha udržať uši v čo najväčšej vzdialenosti od ramien. Tzn. strážiť hlavu, aby „nepredbiehala“ zvyšok tela. Ďalej sa sústreďte na prácu nôh – kroky sú krátke a ľahké. Chodidlá by mali pristávať na celú plochu, s váhou na brušká chodidiel – tvrdú časť chodidla ihneď za palcom. Ak skočíte niekoľkokrát na mieste hore a dole, ľahko toto miesto nájdete.

Musím zmeniť techniku behu? Je držanie tela dôležité?

Je viac ako pravdepodobné, že áno. Náš moderný štýl života nás priamo nabáda k hrbeniu sa. Celý deň sedíme v kancelárii alebo v aute. Nosíme topánky, ktorým sa v kope prípadov musia prispôsobiť nohy, a nie naopak. Väčšina z nás si potom tento štýl prenáša aj do behania. Urobte si preto jednoduché cvičenie na resetovanie tela, ktoré je uvedené vyššie. Akonáhle vďaka nemu získate správny postoj, môžete sa pustiť do behania.

Bojím sa, že pri behu naboso nie je žiadna ochrana (tlmič na päte), ktorá by ma mala ochrániť pred nárazmi. Aké zranenia mi hrozia?

Dopadanie na päty alebo tvrdé došľapovanie vás bude bolieť a prirodzene vás prinúti na došľapovanie na prednú časť nohy. Moderné bežecké topánky vás kvôli svojej konštrukcii podnecujú k dopadu na pätu. Toto je neefektívne a vo svojej podstate rovnaké, ako keby ste sa pri každom novom kroku zastavili a znovu rozbehli. Ak budete došľapovať na prednú časť nohy, ako prirodzený tlmič používate klenbu, svaly a šľachy chodidiel. Dobrá bežecká technika tieto zručnosti ešte prehĺbi (štúdia Daniela Liebermana).

Bojím sa šliapnutia na sklo, injekčnú ihlu a na iné ostré predmety. Ochránia ma topánky s takou tenkou podrážkou?

Okrem klimatických podmienok je toto jednou z kľúčových nevýhod behania naboso. Preto VIVOBAREFOOT vyvinul barefoot (bosé) topánky, ktoré majú všetky výhody behania naboso a zároveň – vďaka svojej patentovanej podrážke proti oderu a prepichnutiu – dávajú vašim nohám maximálnu možnú ochranu. Prežiť pocit chodenia naboso a pritom mať obuté topánky nebolo nikdy také ľahké a dostupné ako dnes.

Bojím sa, že v topánkach VIVOBAREFOOT ucítim každý kamienok, na ktorý šliapnem. Môže to byť nepríjemné, alebo dokonca bolestivé.

V topánkach VIVOBAREFOOT pocítite, že ste na niečo šliapli (kamienok, vetvička a pod.), ale v žiadnom prípade nejde o nepríjemné alebo bolestivé pocity. Skôr naopak, konečne pocítite, po čom chodíte. Oproti klasickým topánkam, kde necítite nič, je to príjemný pocit (podobný masáži chodidiel).

Nebude mi v zimných mesiacoch kvôli tenkej podrážke zima od zeme?

Topánky VIVOBAREFOOT vďaka svojej konštrukcii nútia chodidlá neeustále pracovať. Pohybujú sa nepatrne hore a dole, čo je podobné, ako keď triete dlane o seba v snahe si ich zahriať. Na tomto princípe pracujú tiež topánky VIVOBAREFOOT. Teda, ak nestojíte dlhší čas na jednom mieste, sú nohy vlastnou činnosťou vyhrievané, navyše topánky obsahujú vyberateľnú vložku, ktorá je vhodná na zimné mesiace.

Prečo je chodenie naboso alebo v barefoot (bosých) topánkach lepšie?

Keď chodíte naboso, chodíte správne a prirodzene. Presne tak, ako vám je to dané od prírody. To znamená, že došľapujete jemne  s minimálnym došľapom na pätu a využívate silu prstov na opätovné zdvihnutie nohy. Ak chodíte týmto spôsobom, udržiavate potrebný tonus svalov, zvyšujete zmyslové vnímanie a zlepšujete držanie tela i jeho silu.